Membership

Academic Year 2018-19

 

ADWICK PRIMARY GOVERNORS’ DETAILS  2018-19

CURRENTLY BEING UPDATED

Governor category

Term of office

(end date)

Governor’s Name

 

 

 

Appointing Body

Declared business and pecuniary interests

Relationships with staff or other educational establishment

No of absences (per meeting, inc. committee meetings) for academic year 2017-18

Committee membership

Areas(s) of responsibility

Parent (2)

10.12.2018 - term of office ended on 10.12.2018

Mrs Alison Beech

(Vice Chair)

Governing Body

None

None

 0

N/A

 

N/A

 

 

 18.11.2022

Mr William Kerr

Governing Body

 

 

 N/A

  • Full Board
  •  Wider Curriculum
18.11.2022 Mr Stephen Kearney Governing Body N/A
  • Full Board
  • Premise, Health & Safety

Local Authority (1)

10.06.2022

Miss Kerry Holl

(Vice Chair)

LA

None

None

 N/A

  • Full Board
  • Performance Management & Pay Review
  • Safeguarding
  • LAC
  • Pupil Premium
  • Inclusion

(Headteacher) (Ex-officio)

31.08.2050

 

Mrs Sharon Hutchinson

 

Governing Body

None

None

 0

  • Full Board
  • Performance Management & Pay Review

 N/A

Staff (1)

26.11.2022

Mr Jonathan Wain

Staff

Elected

None

None

 0

  • Full Board
  •  Website Compliance

Co-opted (4)

26.11.2022

Mrs Kate McKeown

Governing Body

None

None

 0

  • Full Board
  • Performance Management & Pay Review
  • Early Years & KS1
  • Literacy

 

 10.12.2022

Mrs Alison Beech

 

(Vice Chair)

Governing Body

None

 

 None

 N/A

  • Full Board
  • Performance Management & Pay Review
  •  Sports Premium

 

 09.05.2022

Mrs Karen Housham

Governing Body

 None

 None

 0

  •  Full Board
  • Safeguarding
  • LAC
  • Pupil Premium
  • Inclusion
  • Maths
11.07.2022 Mr Alan Wilson Governing Body None None 5
  • Full Board
  • Performance Management & Pay Review
  • LKS2 & UKS2
  • Finance

Associate

29.03.2021 - term of office ended on 07.04.2019

Mrs Kristen Rawson

Governing Body

None

None

 3

  • Full Board
N/A